Tennessee State USBC Association, Inc
A Merged State Bowling Association Certified by the United States Bowling Congress
  Congrats to our 2017-18 team and individual TSSAA champions

  Team
   D1 Boys - Hardin County
   D1 Girls - Hardin County
   D2 Boys - Christian Brothers
   D2 Girls - Friendship Christian

Webmaster: Lou Giacobbi - webadmin@tnbowling.com

© 2018: Tennessee State USBC Association, Inc.
Individual
D1 Boys - Calin Meeks, Hardin County
D1 Girls - Megan Metz, Wilson Central
D2 Boys - Jackson Stanley, Christian Brothers
D2 Girls - Kennedy West, Friendship Christian
 Final 2017 TSSAA Team Rankings
 Division 1 Boys
 1. Hardin County  (20-2) - State Champion
 2. White House  (20-5) - State Runner Up
 3. Smyrna  (24-3) - State Semifinals
 4. Tullahoma  (22-2) - State Semifinals
 5. Cherokee  (19-3) - State Quarterfinals
 6. Collierville  (15-3) - State Quarterfinals
 7. Lebanon  (18-2) - District 12 Champion
 8. Mount Juliet  (19-3) - District 12 Runner Up
 9. Riverdale  (17-3) - District 7 Runner Up
 10. McMinn County  (14-5) - Region 3 Runner Up
 11. Upperman  (14-4) - State Quarterfinals
 12. Gatlinburg Pittman  (16-2) - State Quarterfinals
 13. Bartlett  (14-5) - Region 8 Runner Up
 14. Soddy Daisy  (24-5) - Region 3 Runner Up
 15. Walker Valley  (15-3) - District 5 Runner Up
 16. Creek Wood  (10-4) - District 13 Runner Up
 17. Dobyns Bennett  (14-7) - Region 1 Runner Up
 18. Columbia Central  (16-7) - District 8 Runner Up
 19. Brentwood  (16-1) - Region 5 Champion
 20. Lawrence County  (13-7) - District 8 Semifinals
 Division 1 Girls
 1. Hardin County  (22-0) - State Champion
 2. Blackman  (17-3) - State Semifinals
 3. Lebanon  (23-2) - State Quarterfinals
 4. Creek Wood  (16-2) - State Runner Up
 5. Walker Valley  (16-2) - State Semifinals
 6. Cherokee  (20-1) - State Quarterfinals
 7. Bartlett  (17-4) - State Quarterfinals
 8. White House (14-6) - District 13 Runner Up
 9. Oakland  (11-7) - Region 4 Runner Up
 10. Wilson Central  (18-3) - District 12 Runner Up
 11. Lawrence County  (13-7) - District 8 Champion
 12. Heritage  (18-2) - State Quarterfinals
 13. Stone Memorial - District 14 Champions
 14. East Hamilton  (18-7) - Region 3 Runner Up
 15. Columbia Central  (12-9) - District 8 Runner Up
 16. Tullahoma  (13-3) - District 8 Semifinals
 17. Hendersonville  (14-5) - District 12 Semifinals
 18. Marshall County  (13-3) - District 8 Semifinals
 19. Hume Fogg - Region 5 Champion
 20. Bradley Central  (7-4) - District 5 Semifinals
 Division 2 Boys
 1. Christian Brothers  (12-1) - State Champion
 2. St Benedict  (10-3) - State Runner Up
 3. Friendship Christian  (13-1) - State Semifinals
 4. Ezell Harding  (14-2) - State Quarterfinals
 5. Lipscomb Academy  (13-4) - State Semifinals
 6. John Paul II  (11-5) - State Quarterfinals
 7. Memphis Univ School  (6-4) - D2W 3rd Place
 8. McCallie  (10-4) - State Quarterfinals
 9. Notre Dame  (12-5) - State Quarterfinals
 10. Donelson Christian  (9-5) - D2M 5th Place
 Division 2 Girls
 1. Friendship Christian  (14-2) - State Champion
 2. Briarcrest  (11-3) - D2W 3rd Place
 3. John Paull II (11-4) - State Semifinals
 4. St Benedict  (12-3) - State Runner Up
 5. Goodpasturre  (10-6) - State Semifinals
 6. St Marys  (10-3) - State Quarterfinals
 7. Harpeth Hall  (10-1) - State Quarterfinals
 8. Knoxville Webb  (11-5) - State Quarterfinals
 9. St Agnes  (7-5) - D2W 4th Place
 10. Girls Preparatory  (9-6) - State Quarterfinals
 Site Map
 TSSAA High School Bowling
TSSAA Bowling
Links

Official TSSAA                     
Website                    

2018 TSSAA District/Region
Tournaments
More To Come
Home     Open     Women     Senior     Youth     Scores     TRTTG     Jr Gold     TSSAA     Colleges     Board     Calendar     Links     Blog