Tennessee State USBC Association, Inc
A Merged State Bowling Association Certified by the United States Bowling Congress
2019 Tennessee USBC Open Championships
Week 2 Top Scores   --   Week 2 Current Standings

Contact Us                                               Webmaster: Lou Giacobbi - webadmin@tnbowling.com

Site Map                                                               © 2018: Tennessee State USBC Association, Inc.

Congrats to these great efforts through 2 weekends of the Tenn USBC Open
Luis Rossi
Murfreesboro, TN
300 Game
Saturday, Feb 9
Jimmy Marshall
Kingsport, TN
300 Game - 794 Series
Sunday, Feb 10
Steve Kincannon
Knoxville, TN
794 Series
Sunday, Feb 10
Mark Ostby
Knoxville, TN
300 Game
Saturday, Feb 9
Congrats to Chris and
Frank Massengale

Receiving USBC award for a 600 2-Man Team Game
 SINGLES HANDICAP
 1. Michael Brown - Murfreesboro, TN
 2. Shawn Rawdon - Cookeville, TN
 3. Blakely Garrett - Monterey, TN
 4. James Bowman - Knoxville, TN
 5. Andrew Cummings - Murfreesboro, TN
 6. Daniel Hicks - Kingsport, TN
 6. Jamie Kilgore - Johnson City, TN
 6. Sam Wilhoit - Johnson City, TN
 9. Steven Birman - Evarts, KY
 10. Terry Hendrixson - Silver Point, TN
 10. Thomas Ingram - Murfreesboro, TN
 TEAM SCRATCH
 1. B.S.D - Ringgold, GA
 2. Dead Money - Ringgold, GA
 3. Brock Farms 1 - Crossville, TN
 4. No Content - Columbia, TN
 5. BB Junkies - Culleoka, TN
 6. "EFA" - Smyrna, TN
 7. Just The Tip - Antioch, TN
 8. Norm Titus Pro Shop - Rockvale, TN
 9. Pinny's Pro Shop 2 - Smyrna, TN
 10. Lightning Lube - Tullahoma, TN
 TEAM HANDICAP
 1. Ten Pins - Johnson City, TN
 2. Greeneville 5 - Johnson City, TN
 3. Mr. Nelson - Murfreesboro, TN
 4. S.O.L. - Whitesburg, TN
 5. B.S.D. - Ringgold, GA
 6. Lexington 10-Pin - Lexington, TN
 7. Got 'em!!! - Murfreesboro, TN
 8. Just Five - Johnson City, TN
 9. William's Wholesale - Columbia, TN
 10. Easy Does It - Cleveland, TN
 DOUBLES SCRATCH
 1. Jason Connell / Wayne Deason - Cordova, TN
 2. Bobby Raymond / Daniel Richardson - Smyrna, TN
 3. James Marshall / William Marshall - Kingsport, TN
 4. PJ Jones / Walter Morris - Nashville, TN
 5. Nick Sheets / Gary Smalling - Johnson City, TN
 6. Brandon Bivens / Tim Sedman - Hixson, TN
 7. Andree Thompson / Jeff White - Clarksville, TN
 8. Richard Baldwin / Delery Matherne Jr - Kingsport, TN
 9. Dave Jones / Austin York - Clarksville, TN
 10. Stephen Brown / Michael Moore - Nashville, TN
 SINGLES SCRATCH
 1. Frank Massengale Jr - Hixson, TN
 2. Blakely Garrett - Monterey, TN
 3. PJ Jones - Nashville, TN
 4. Michael Shipley - Ringgold, GA
 5. James Holcombe - Tullahoma, TN
 6. Darren Chaffin III - Columbia, TN
 7. Devin Ragsdale - Tullahoma, TN
 7. Nick Sheets - Johnson City, TN
 9. Travis Staten - Ringgold, GA
 10. William Marshall - Kingsport, TN
 ALL EVENTS SCRATCH
 1. Nick Sheets - Johnson City, TN
 2. Darren Chaffin III - Columbia, TN
 3. James Holcombe - Tullahoma, TN
 4. James Marshall - Kingsport, TN
 5. Daniel Richardson - Smyrna, TN
 6. Richard Baldwin - Kingsport, TN
 7. Michael Shipley - Ringgold, GA
 8. Garnett Hyde Sr - Mt Juliet, TN
 9. Michael Brown - Murfreesboro, TN
 10. Sam Bratton - Columbia, TN
 SENIOR SINGLES HANDICAP
 1. Terry Hendrixson - Silver Point, TN
 2. John Reuter - Clarksville, TN
 3. Lesa Betts - Murfreesboro, TN
 4. Dennis Boom - Gallatin, TN
 5. Dorothy Diaz - Murfreesboro, TN
 6. Darlene Williams - Hixson, TN
 7. Don Null - Hilham, TN
 7. Frank Swader - Murfreesboro, TN
 9. Walter Love - Knoxville, TN
 9. Royce Wallace - Knoxville, TN
 DOUBLES HANDICAP
 1. Brandon Gray / Dwayne Gray - Johnson City, TN
 2. Caleb Grisson / Hunter Scott - Lexington, TN
 3. Jamie Kilgore / Willis Shipley - Johnson City, TN
 4. Jason Connell / Wayne Deason - Cordova, TN
 5. Candice Beaschler / Greg Beaschler - Piperton, TN
 6. Shawn Rawdon / James Wheeler - Cookeville, TN
 7. Toni Coplen / Daniel Hicks - Kingsport, TN
 7. Sean Amend / Ron Poland - Murfreesboro, TN
 9. Amy Smith / Jermar Thompson - Murfreesboro, TN
 10. Jason Miller / Stephanie Teague - Cookeville, TN
 ALL EVENTS HANDICAP
 1. Michael Brown - Murfreesboro, TN
 2. Jamie Kilgore - Johnson City, TN
 3. Josh Dishman - Baxter, TN
 3. Sam Wilhoit - Johnson City, TN
 5. Richard Baldwin - Kingsport, TN
 6. James Holcombe - Tullahoma, TN
 7. Shawn Rawdon - Cookeville, TN
 8. Daniel Hicks - Kingsport, TN
 9. Rickey Fannon - Johnson City, TN
 9. Willis Shipley - Johnson City, TN
 SENIOR ALL EVENTS HANDICAP
 1. Dennis Boom - Gallatin, TN
 2. Don Null - Hilham, TN
 3. Guy Gevedon - Lewisburg, TN
 4. Terry Hendrixson - Silver Point, TN
 5. Darlene Williams - Hixson, TN
 6. Michael Widmayer - Hilham, TN
 7. Timothy Duncan - Knoxville, TN
 8. Terry McVey - Newbern, TN
 9. Linda Liu - Murfreesboro, TN
 10. John Young - Mount Juliet, TN

 3,460
 3,317
 3,273
 3,258
 3,256
 3,249
 3,205
 3,202
 3,194
 3,192

 1,605
 1,462
 1,455
 1,440
 1,405
 1,403
 1,398
 1,393
 1,381
 1,374

    781
    767
    765
    763
    762
    761
    760
    760
    752
    747

 2,248
 2,225
 2,218
 2,181
 2,156
 2,148
 2,140
 2,103
 2,099
 2,098

    796
    783
    774
    759
    758
    756
    752
    752
    750
    750

 3,708
 3,539
 3,529
 3,521
 3,516
 3,515
 3,494
 3,482
 3,471
 3,460

 1,613
 1,609
 1,606
 1,605
 1,558
 1,544
 1,543
 1,543
 1,538
 1,535

    861
    854
    839
    823
    814
    812
    812
    812
    811
    796
    796

 2,381
 2,340
 2,335
 2,335
 2,325
 2,314
 2,311
 2,302
 2,296
 2,296

 2,206
 2,198
 2,177
 2,163
 2,142
 2,137
 2,134
 2,128
 2,119
 2,106
2019 Tennessee USBC Open Championships
Week 2 Top Scores
Andrew Cummings
Nashville, TN
300 Game
Saturday, Feb 16
Wayne Deason
Memphis, TN
826 Series
Saturday, Feb 16