Tennessee State USBC Association, Inc
A Merged State Bowling Association Certified by the United States Bowling Congress
 MENS SINGLES - DIV 1 - 75+
 1. John Vulcano - Smyrna, TN
 2. John Lynch - Johnson City, TN
 3. Clarence Hamilton - Oak Ridge, TN
 4. Abel McEntire - Shelbyville, TN
 5. Kenneth Burian - Murfreesboro, TN
 5. Frank Rankin - Mt Juliet, TN
 7. Larry Brown - Smyrna, TN
 8. Tom McMahan - Knoxville, TN
 9. Bo White - Water Valley, MS
 10. Lionel Perrigo - Jackson, TN

 MENS SINGLES - DIV 2 - 70-74
 1. Harold Wright - Kingsport, TN
 2. Vincent Strano - Johnson City, TN
 3. James Dodderer - Hendersonville, TN
 4. Robert James - Lewisburg, TN
 5. Jim Starrett - Hilham, TN
 5. Richard Matus - Lebanon, TN
 7. Bill Lowman - Murfreesboro, TN
 8. Daniel Thomas - Smyrna, TN
 9. Joe Nunnally - Knoxville, TN
 10. James Fitzgerald - Hendersonville, TN
 10. Samuel Robinson - Chattanooga, TN

 MENS SINGLES - DIV 3 - 65-69
 1. Dale Douglas - Ringgold, GA
 2. Dale Carpenter - Savannah, TN
 3. Michael Weaks - Ooltewah, TN
 4. Roy Anzek - Cookeville, TN
 5. Stanley Crenshaw - Newbern, TN
 6. Dwayne Cuzzort - Cookeville, TN 
 7. Tony Mickle Sr - Mt Juliet, TN
 8. Arthur Paulsen - Drummonds, TN
 9. Britt Hendren - Newbern, TN
 10. Charles Rainwater - Gallatin, TN

 MENS SINGLES - DIV 4 - 60-64
 1. Charlie Stickles - Lexington, TN
 2. Mike Rosenstock - Nashville, TN
 3. David LeGrow - Seymour, TN
 4. Kenneth Walden - Antioch, TN
 5. David Bratcher - Johnson City, TN
 6. Gerald McKeever - Columbia, TN
 7. Eddie Winstead - White Bluff, TN
 8. Charles Carroll - Signal Mountain, TN
 9. James Gibson - Smyrna, TN
 10. Earl Bell - Troy, TN

 MENS SINGLES - DIV 5 - 55-59
 1. Randy Cook - Spring Hill, TN
 2. Joseph Losurdo - Old Hickory, TN
 3. Mark Fluty - Murfreesboro, TN
 4. Reginald Benson - Memphis, TN
 5. David Miller - Livingston, TN
 6. Stephen Pemberton - Nashville, TN
 7. Donnie Cox - Murfreesboro, TN
 8. Mike Aita - College Grove, TN
 9. Larry Reed - Nashville, TN
 10. Bobby Atwood - Shelbyville, TN

 MENS SINGLES - DIV 6 - 50-54
 1. Jon Bartlett - Ashland City, TN
 2. Timothy Patterson - Westmoreland, TN
 3. Dennis Bryant - Newbern, TN
 4. Larry Sample - Dunlap, TN
 5. Tim Rankin - Johnson City, TN
 6. Kenneth Maxwell - Memphis, TN
 7. Tom McVey - Hixson, TN
 8. Billy Faulkner - Lexington, TN
 9. James Fenn - Hendersonville, TN
 10. Eddie Hutchison - Clinton, TN

 733
 704
 693
 690
 685
 685
 683
 674
 668
 662


 760
 727
 716
 715
 695
 695
 693
 679
 678
 673
 673


 751
 744
 707
 694
 693
 691
 690
 686
 683
 678


 776
 741
 719
 718
 714
 708
 702
 700
 697
 692


 760
 758
 746
 737
 732
 718
 710
 699
 675
 671


 756
 706
 705
 698
 689
 672
 670
 668
 654
 653
 2017 Tennessee USBC Senior Championships
Singles - Doubles - Prize List

Contact Us                                               Webmaster: Lou Giacobbi - webadmin@tnbowling.com

Site Map                                                               © 2018: Tennessee State USBC Association, Inc.
 WOMENS SINGLES - DIV 1 - 75+
 1. Jean Melton - Lexington, TN
 2. Barbara Proctor - Pegram, TN
 3. Glendolla Ethridge - Hendersonville, TN
 4. Shelby Tucker - Christiana, TN
 5. Jimmye Garner - Soddy Daisy, TN
 6. Claire Schwartz - Pegram, TN
 7. Lucy Brown - Hilham, TN
 8. Maxine Gilmore - Murfreesboro, TN
 9. Jimmie Davis - Jackson, TN
 10. Joyce Harden - Sparta, TN

 WOMENS SINGLES - DIV 2 - 70-74
 1. Jinnie Henry - Hixson, TN
 2. Sue Smartt - Knoxville, TN
 3. Lillian Bogle - Mt Juliet, TN
 4. Anne Runyan - Signal Mountain, TN
 5. Mildred Blythe - Alamo, TN
 6. Brenda Melton - Rogersville, TN
 7. Betty McDowell - Springfield, TN
 8. Goldie Drinnon - Rogersville, TN
 9. Marilyn Copeland - Cookeville, TN
 10. Ollie Humes - Hermitage, TN

 WOMENS SINGLES - DIV 3 - 65-69
 1. Carolyn Cox - Jacksboro, TN
 2. Charlotte Weaks - Ooltewah, TN
 3. Elizabeth Manis - Greeneville, TN
 4. Maelene Barnes - Jackson, TN
 5. Marilyn Buttry - Rogersville, TN
 6. Joni Webb - Powell, TN 
 7. Jo Stout - Jacksboro, TN
 8. Glenda Barrett - Church Hill, TN
 8. Shirley Lawson - Rogersville, TN
 10. Susie Henderson - Shelbyville, TN

 WOMENS SINGLES - DIV 4 - 60-64
 1. Sharon Davis - Cookeville, TN
 2. Sharon DIckey - Nashville, TN
 3. Gwen Porterfield - White Pine, TN
 4. Anna Burkeen - Dresden, TN
 5. Kathy James - Lewisburg, TN
 6. Denise Grabowski - Ooltewah, TN
 6. Deborah Sams - Morristown, TN
 8. Sylvia Whitehouse - Strawberry Plains, TN
 9. Diane Bell - Troy, TN
 10. Delores Benson - Memphis, TN

 WOMENS SINGLES - DIV 5 - 55-59
 1. Brenda Vick - Memphis, TN
 2. Jana Harris - Hixson, TN
 3. Robbianne Achelpohl - Brighton, TN
 4. Angela Coons - Red Boiling Springs, TN
 4. Patty Tomaszewski - Ringgold, GA
 6. Saundra Williams - Chattanooga, TN
 7. Jeanna Forte - Mt Juliet, TN
 8. Debbie Winchester - Lebanon, TN
 9. Robbin Shipley - Ringgold, GA
 10. Pamela Gibbs - Ringgold, GA

 WOMENS SINGLES - DIV 6 - 50-54
 1. Darlene Williams - Chattanooga, TN
 2. Kay Bryant - Newbern, TN
 3. Cheryl Lutz - White Pine, TN
 4. Lisa Hudgens - Morristown, TN
 5. Quinette King - Andersonville, TN
 6. Torii Donham - Ringgold, GA
 7. Tammy Jackson - Bulls Gap, TN
 8. Stacey Hendren - Newbern, TN
 9. Denise Anderson - Millington, TN
 10. Cindy Ragan - Charlotte, TN

 718
 696
 688
 683
 677
 672
 657
 646
 645
 644


 677
 672
 656
 654
 652
 641
 638
 636
 635
 625


 730
 710
 703
 692
 677
 668
 659
 653
 653
 651


 710
 696
 691
 687
 680
 673
 673
 671
 666
 664


 742
 720
 668
 662
 662
 661
 653
 651
 650
 645


 700
 685
 677
 667
 662
 640
 633
 630
 627
 626
 MENS DOUBLES - DIV 1 - 75+
 1. Larry Brown / John Vulcano - Smyrna, TN
 2. Derold Millsaps / Bill Smalling - Georgetown, TN
 3. Nelson Godwin / Lionel Perrigo - Jackson, TN
 4. William Kendall / James Milton - Springville, TN
 5. Kenneth Burian / Ray Upleger - Murfreesboro, TN
 6. Shelly Feingold / Gil Taylor Jr - Memphis, TN

 MENS DOUBLES - DIV 2 - 70-74
 1. Richard Matus / Donnie Uselton - Lebanon, TN
 1. Donald Battin / Bill Lowman - Murfreesboro, TN
 3. Ralph Siebe / Tim Young - Smyrna, TN
 4. Ernest Matthews / Edward Thompson - Madison, TN
 5. Ray Frealy / Dennis Patterson - Newbern, TN
 6. Billy Smith / Jim Starrett - Hilham, TN
 7. Kenneth Croft / William Gibbs - Drummonds, TN
 8. William Harrison Jr / Richard Wyatt - Columbia, TN
 9. Charles Newman / Charles Teoulet - Brentwood, TN
 10. Joseph Hall / Samuel Robinson - Chattanooga, TN

 MENS DOUBLES - DIV 3 - 65-69
 1. Sam Bromell / Gene Sanders - Charlotte, TN
 2. Robert Hoberg / Art Paulsen - Drummonds, TN
 3. Murray Tucker / Wesley Tucker - Whites Creek, TN
 4. Roscoe Hall / David Rumler - Knoxville, TN
 5. Thomas DeHart / Walter Wisniowski - Hohenwald, TN
 5. Milton Flores / John Martin Jr - Gallatin, TN 
 7. Leonard Bogle / Bill Orr -  Hendersonville, TN
 8. Telly Futris / Fred Wilkowsky - Mt Juliet, TN
 9. Bob Bunten / John Reuter - Burns, TN
 10. Roy Patterson / John Young - Gallatin, TN

 MENS DOUBLES - DIV 4 - 60-64
 1. Dwayne Cuzzort / Dennis Hargis - Cookeville, TN
 2. Dale Carpenter / Perry Ratliff - Savannah, TN
 3. Leonard Bugg / Thomas Stubbs - Conor, TN
 4. Ramon Delgado / Gary Longley - Antioch, TN
 5. Michael Grabowski / Michael Weaks - Ooltewah, TN
 6. Randy Campbell / Kenneth Walden - Antioch, TN
 7. Tal Greer / Danny Holt - Shelbyville, TN
 8. Keith Hall / William Tompkins - Strawberry Plains, TN
 9. James Barron / Alan Ignacek - Lewisburg, TN
 10. David Kent / Robert Rhines - Johnson City, TN

 MENS DOUBLES - DIV 5 - 55-59
 1. Bobby Atwood / Robert Phillip Jr - Shelbyville, TN
 2. Donnie Cox / David Denby Jr - Murfreesboro, TN
 3. Paul Gado / Joseph Losurdo - Old Hickory, TN
 4. Terry Wood / Danny Woodard - Carthage, TN
 5. Mark Fluty / Donald Petty - Murfreesboro, TN
 6. Robert Grantz / David Miller - Livingston, TN
 7. Manuel Lempin / Abel McEntire - Shelbyville, TN
 8. Michael Benson / Brian Mueller - Monterey, TN
 9. Mike Aita / Tim Jones - College Grove, TN
 10. Rick Clark / Jerry Ray - Newbern, TN

 MENS DOUBLES - DIV 6 - 50-54
 1. William Brown / Scott McIver - Newbern, TN
 2. Robert Jepson / Frank Rankin - Mt Juliet, TN
 3. Kevin Levine / Eddie Winstead - White Bluff, TN
 4. Terry Hankins / Tony Lindsey - Smyrna, TN
 5. Mike McGill / Tom McVey - Hixson, TN
 6. Michael Vanhala / Glenn Wendel - Mt Juliet, TN
 7. Billy Faulkner / Charlie Stickles - Lexington, TN
 8. Jon Bartlett / David Canter - Ashland City, TN
 8. Will Benson / Ken Schnebel - Cleveland, TN
 10. Eddie Hutchison / Bill Rhea - Clinton, TN

 1,360
 1,321
 1,269
 1,228
 1,216
 1,176


 1,383
 1,383
 1,312
 1,292
 1,287
 1,266
 1,264
 1,226
 1,207
 1,184


 1,449
 1,432
 1,303
 1,302
 1,295
 1,295
 1,288
 1,287
 1,274
 1,270


 1,416
 1,350
 1,339
 1,338
 1,332
 1,303
 1,295
 1,285
 1,280
 1,275


 1,385
 1,361
 1,348
 1,347
 1,334
 1,324
 1,305
 1,304
 1,291
 1,285


 1,444
 1,385
 1,340
 1,332
 1,328
 1,323
 1,295
 1,272
 1,272
 1,263
 WOMENS DOUBLES - DIV 1 - 75+
 1. Barbara Proctor / Claire Schwartz - Pegram, TN
 2. Lucy Brown / Nina Forsyth - Hilham, TN
 3. Martha Johnson / Lyn Thompson - Johnson City, TN
 4. Midge England / Jean Winstead - Rogersville, TN
 5. Judy Olive / Sherry Russell - Chattanooga, TN
 6. Janice Revis / Jean Wix - Pegram, TN
 7. Ruth Poston / Peggy Richardson - Hilham, TN

 WOMENS DOUBLES - DIV 2 - 70-74
 1. Jimmie Davis / Louise Roe - Jackson, TN
 2. Marilyn Copeland / Faye Mayberry - Cookeville, TN
 3. Betty McDowell / Margaret Overstreet - Springfield, TN
 4. Peggy Bowman / June Maynard - Cleveland, TN
 5. Helen Dotson / Ethel Hudgens - Morristown, TN
 6. Paula Murphy / Donna Wright - Kingston, TN
 7. Ruth Trussler / Carol Ware - Maryville, TN

 WOMENS DOUBLES - DIV 3 - 65-69
 1. Sandy Beardsley / Shirley Shoemaker - Cleveland, TN
 2. Yuh-Jy Pierce / BeBe Vanhala - Mt Juliet, TN
 3. Vicky Faulkner / Susie Henderson - Shelbyville, TN
 4. Marie Crisp / Cheryl Irby - Arrington, TN
 5. Debbie Moore / Anne Runyan - Signal Mountain, TN
 6. Carolyn Cox / Jo Stout - Jacksboro, TN 
 7. Rita Baker / Miki Wilkerson - Dresden, TN
 8. Maelene Barnes / Louise Stallings - Jackson, TN
 9. Mildred Blythe / Linda Kauffman - Alamo, TN
 9. Marilyn Buttry / Brenda Melton - Rogersville, TN

 WOMENS DOUBLES - DIV 4 - 60-64
 1. Kathy Bell / Mary Cianciolo - Southaven, MS
 2. Anna Burkeen / Maxine Lehmkuhl - Dresden, TN
 3. Pamela Campbell / Judith Carson - Hendersonville, TN
 3. Carolyn Glover / Shirley Kirby - Shelbyville, TN
 5. Deborah Sams / Arlene Wilkes - Morristown, TN
 6. Joyce Harden / Rebecca Jackson - Sparta, TN
 7. Gwen Guitar / Janet Webb - Crossville, TN
 8. Gaby Burris / Sharon Dickey - Nashville, TN
 9. Darleen Blocker / Bertha Kenner - Antioch, TN
 10. Teri Ellis / Sue Smartt - Knoxville, TN

 WOMENS DOUBLES - DIV 5 - 55-59
 1. Mary Bradford / Pamela Gibbs - Ringgold, GA
 2. Sheila Daugherty / Erin Humphrey - Jacksboro, TN
 2. Becky Grizzard / Betty Herron - Cleveland, TN
 4. Lillian Bogle / Jeanna Forte - Mt Juliet, TN
 5. Debbie Bryan / Denean O'Neil - Cleveland, TN
 6. Diane Cox / Linda Liu - Murfreesboro, TN
 7. Donna Montgomery / Peggy Primm - Columbia, TN
 8. Annette Smith / Renee Whitaker - Antioch, TN
 9. Robbianne Achelpohl / Susie Mettler - Brighton, TN
 10. Angela Coons / Alice Jackson - Red Boiling Spring, TN

 WOMENS DOUBLES - DIV 6 - 50-54
 1. Etta Cheney / Candi McGowan - Ringgold, GA
 2. Tammy Jackson / Pam King - Bulls Gap, TN
 3. Torii Donham / Patty Tomaszewski - Ringgold, GA
 4. Cheryl Lutz / Gwen Porterfield - White Pine, TN
 5. Rebecca Diaz / Joann Peabody - Clarksville, TN
 6. Betty Long / Cindy Ogle - Cleveland, TN
 7. Karen Cook / Rhonda Shaw - Spring Hill, TN

 1,414
 1,320
 1,253
 1,238
 1,226
 1,192
 1,179


 1,325
 1,317
 1,287
 1,272
 1,253
 1,222
 1,154


 1,327
 1,296
 1,290
 1,276
 1,267
 1,244
 1,238
 1,236
 1,230
 1,230


 1,367
 1,275
 1,263
 1,263
 1,262
 1,255
 1,250
 1,247
 1,230
 1,217


 1,411
 1,336
 1,336
 1,326
 1,315
 1,301
 1,281
 1,253
 1,230
 1,226


 1,324
 1,300
 1,282
 1,281
 1,224
 1,146
 1,113
 MIXED DOUBLES - DIV 1 - 75+
 1. Tal Greer / Doris Smith - Shelbyville, TN
 2. Nelson Jackson / Wilma Jackson - Waverly, TN
 3. Bo White / Grace White - Water Valley, MS
 4. Bill Smalling / Joyce Smalling - Georgetown, TN
 5. Alan Coulter / Sam Coulter - Hendersonville, TN
 6. Marie Brown / Keith Schultz - Cedar Hill, TN
 7. Tommy Campbell / Lorene Dietz - Chattanooga, TN
 8. Alma Blackman / Ed Blackman - Murfreesboro, TN
 9. Bill Durham / Sandy Durham - Mooresburg, TN

 MIXED DOUBLES - DIV 2 - 70-74
 1. Robert Berry / Shelby Tucker - Christiana, TN
 2. Donald Battin / Kaye Schneider - Smyrna, TN
 3. James Dodderer / Glendolla Ethridge - Hendersonville, TN
 4. Jerry Garrett / Lila Hoback - Soddy Daisy, TN
 5. Jimmye Garner / Johnny White - Soddy Daisy, TN
 6. Jinnie Henry / Derold Millsaps - Hixson, TN
 7. John Denton / Susan Denton - Holladay, TN
 8. Goldie Drinnon / James Drinnon - Rogersville, TN

 MIXED DOUBLES - DIV 3 - 65-69
 1. Donald Robinson / Sandra Robinson - Sparta, TN
 2. Elizabeth Manis / George Manis - Greeneville, TN
 3. Christine Lockhart / Randall Lockhart - Dunlap, TN
 4. Dennis Taylor / Wanda Taylor - Jackson, TN
 5. Linda Mickle / Tony Mickle Sr - Mt Juliet, TN
 6. Karen Shipman / Thomas Shipman - Murfreesboro, TN 
 7. Al Butler / Janis Butler - Jackson, TN
 8. Charlotte Weaks / Michael Weaks - Ooltewah, TN
 9. Charles Barrett / Glenda Barrett - Church Hill, TN
 10. Evelyn Rooke / Robert Rooke - Lexington, TN
 MIXED DOUBLES - DIV 1 - 75+
 1. Dorothy Baker / Ted Baker - Charlotte, TN
 2. Charles Carroll / Anne Runyan - Signal Mountain, TN
 3. Kathy James / Robert James - Lewisburg, TN
 4. Red Morrow / Laura Smith - Crossville, TN
 5. Ronald Bates / Anna Burkeen - Union City, TN
 6. Carolyn Glover / Danny Holt - Shelbyville, TN
 7. Becky Hodges / Michael Hodges Sr - Hendersonville, TN
 8. David Denby / Sandra Wilson - Murfreesboro, TN
 8. Diane Bell / Earl Bell - Troy, TN
 10. Bobby Sexton / Janet Sexton - Eagleville, TN

 MIXED DOUBLES - DIV 2 - 70-74
 1. Kelly Hicks / Larry Hicks - Greeneville, TN
 2. Suzanne Bozzs / Michael Mead - Joelton, TN
 3. Darlene Bruton / John Bruton - Murfreesboro, TN
 4. Anna Blankenship / Larry Reed - Nashville, TN
 5. Delores Benson / Reginald Benson - Memphis, TN
 6. Jimmy Chandler Sr / Debbie Winchester - Lebanon, TN
 7. Gaby Burris / Jody Haslam - Nashville, TN
 8. Brenda Vick / Harry Vick - Memphis, TN
 9. Ann Benedetto / Kevin Cunningham - Rogersville, TN
 10. Becky Grizzard / Ken Grizzard - Cleveland, TN

 MIXED DOUBLES - DIV 3 - 65-69
 1. Frank Massengale / Darlene Williams - Chattanooga, TN
 2. Dale Douglas / Candi McGowan - Ringgold, GA
 3. Donnie Cox / Mary Freeman - Murfreesboro, TN
 4. Bill Anderson / Denise Anderson - Millington, TN
 5. Dennis Bryant / Kay Bryant - Newbern, TN
 6. Jane Harrison / Wayne Harrison - Crossville, TN 
 7. James Fenn / Stacey George - Hendersonville, TN
 8. Lisa Hudgens / Matt Hudgens - Morristown, TN
 9. Cindy Ragan / Joe Ragan - Charlotte, TN
 10. Timothy Duncan / Quinette King - Andersonville, TN

 1,333
 1,317
 1,292
 1,290
 1,264
 1,238
 1,169
 1,147
 1,137


 1,377
 1,343
 1,325
 1,303
 1,237
 1,203
 1,201
 1,149


 1,415
 1,393
 1,348
 1,336
 1,333
 1,331
 1,330
 1,309
 1,271
 1,258

 1,338
 1,331
 1,323
 1,321
 1,304
 1,291
 1,265
 1,228
 1,228
 1,226


 1,413
 1,388
 1,344
 1,293
 1,252
 1,224
 1,215
 1,205
 1,193
 1,190


 1,382
 1,378
 1,369
 1,360
 1,323
 1,288
 1,254
 1,248
 1,240
 1,230