Tennessee State USBC Association, Inc
A Merged State Bowling Association Certified by the United States Bowling Congress
 MENS SINGLES - DIV 1 - 75+
 1. Al Coulter - Hendersonville, TN
 2. Thomas Montgomery, Jr - Cookeville, TN
 3. Ernest Matthews, Jr - Madison, TN
 4. John Jetton - Nashville, TN
 5. Steve Maczynski - Lebanon, TN
 6. James Fitzgerald - Newbern, TN
 7. Ronald Bates - Union City, TN
 8. Kenneth Burian - Mount Juliet, TN
 9. Nelson Jackson - Waverly, TN
 10. Glenn Harvey - Nashville, TN

 MENS SINGLES - DIV 2 - 70-74
 1. Ralph Siebe - Smyrna, TN
 2. Mike Bradley - Smyrna, TN
 3. Milton Flores - Hendersonville, TN
 4. John Williams - Watertown, TN
 5. Gary Workman - McDonald, TN
 6. Robert Fann, Sr - Dover, TN
 7. Duane Howe - Livingston, TN
 8. Daniel Thomas - Smyrna, TN
 9. John McDaniel - Lewisburg, TN
 10. Ron Poland - Murfreesboro, TN

 MENS SINGLES - DIV 3 - 65-69
 1. George Henry - Hixson, TN
 2. Roy Anzek - Cookeville, TN
 3. Dale Carpenter - Savannah, TN
 4. Larry Taylor - Springfield, TN
 5. Sam Bromell - Charlotte, TN
 5. William Brown - Newbern, TN
 7. Alvin Cagle - Newbern, TN
 8. Wesley Davis, Jr - Chattanooga, TN
 9. Alan Kost, Sr - Pigeon Forge, TN
 10. Ken Schnebel - Cleveland, TN

 MENS SINGLES - DIV 4 - 60-64
 1. Jesse Bledsoe - Chattanooga, TN
 2. David Spiva, Sr - New Market, TN
 3. Kelly Barnes - Manchester, TN
 4. Leonard Alexander - Murfreesboro, TN
 5. Dennis Hargis - Cookeville, TN
 6. Kevin Soucy - Smyrna, TN
 7. Ronald Cox - Knoxville, TN
 8. Kenneth Walden - Franklin, TN
 9. Robert Blanks - White Bluff, TN
 9. Charlie Stickles - Lexington, TN

 MENS SINGLES - DIV 5 - 55-59
 1. Vince Crum - Chattanooga, TN
 2. Buddy Culbreath - Carthage, TN
 3. Mark Lamb - Unionville, TN
 4. Joey Daugherty - Norris, TN
 5. Michael Moore - Nashville, TN
 6. Michael Mead - Joelton, TN
 6. Carroll Odem - Chattanooga, TN
 8. Darrell Reasonover - Burns, TN
 9. Ralph Bryan - Cleveland, TN
 10. David Miller - Cookeville, TN

 MENS SINGLES - DIV 6 - 50-54
 1. Allen Bird - Greeneville, TN
 2. Larry Sample - Dunlap, TN
 3. Tommy Stewart - Springfield, TN
 4. Gary Garner - Dunlap, TN
 5. Ken Johnson - Clarksville, TN
 6. Billy Hendrix - Knoxville, TN
 6. Royce Johnson - Chattanooga, TN
 8. Terry Hankins - Thompson Station, TN
 9. Eddie Hutchison - Norris, TN
 10. Will Benson - Cleveland, TN

 747
 718
 716
 710
 704
 693
 691
 681
 668
 664


 733
 730
 729
 728
 726
 706
 703
 691
 689
 680


 794
 778
 727
 720
 718
 718
 710
 704
 703
 695


 760
 737
 725
 718
 711
 704
 700
 691
 685
 685


 741
 738
 728
 694
 683
 673
 673
 672
 671
 666


 774
 736
 712
 705
 698
 695
 695
 692
 691
 687
 2018 Tennessee USBC Senior Championships
Singles  --  Doubles  --  National  --  Singles Prize Fund  --  Doubles Prize Fund  --  National Winners

Contact Us                                               Webmaster: Lou Giacobbi - webadmin@tnbowling.com

Site Map                                                               © 2018: Tennessee State USBC Association, Inc.
 WOMENS SINGLES - DIV 1 - 75+
 1. Alice Jackson - Red Boiling Springs, TN
 2. Donna Wright - Kingston, TN
 3. Shirley Shoemaker - Cleveland, TN
 4. Ann Benedetto - Rogersville, TN
 5. Barbara Wegner - Bartlett, TN
 6. Thelma Hendrix - Lexington, TN
 7. Amy Richardson - Woodbury, TN
 7. Jean Winstead - Rogersville, TN
 9. Martha Johnson - Johnson City, TN
 10. Mary Hillard - Strawberry Plains, TN

 WOMENS SINGLES - DIV 2 - 70-74
 1. Jinnie Henry - Hixson, TN
 2. Jackie Horn - Church Hill, TN
 3. Marilyn Buttry - Rogersville, TN
 4. Linda Wood - Lexington, TN
 5. Donna Kent - Johnson City, TN
 6. Glenda Barrett - Church Hill, TN
 6. Shirley Kirby - Shelbyville, TN
 8. Marlene Snyder - Memphis, TN
 9. Linda Pentecost - Springfield, TN
 10. Bitsy Siano - Drummonds, TN

 WOMENS SINGLES - DIV 3 - 65-69
 1. Ardis Jennett - Hermitage, TN
 2. Shirley Greene - Springfield, TN
 3. Charlotte Weaks - Ooltewah, TN
 4. Miki Wilkerson - Dresden, TN
 5. Cheryl Conaway - Hendersonville, TN
 6. Carolyn Cox - Norris, TN
 7. Denise Grabowski - Ooltewah, TN
 8. Elizabeth Manis - Greeneville, TN 
 9. Rita Baker - Dresden, TN
 10. Geraline Davis - Chattanooga, TN

 WOMENS SINGLES - DIV 4 - 60-64
 1. Susane Lea Baudoin - Arrington, TN
 2. Diane Bell - Newbern, TN
 3. Kathy James - Lewisburg, TN
 4. Lori Schubert - Olive Branch, MS
 5. Cheryl Mims - Lobelville, TN
 6. Pamela Campbell - Hendersonville, TN
 7. Mary Fields - Fall Branch, TN
 8. Sharon Davis - Cookeville, TN
 9. Vickie Towater - Lexington, TN
 10. Mary Cianciolo - Memphis, TN

 WOMENS SINGLES - DIV 5 - 55-59
 1. Janet Hendrix - Knoxville, TN
 2. Marie Finn - Dickson, TN
 3. Pamela Rogers - Cleveland, TN
 4. Lynne Bentley - Antioch, TN
 5. Tammie Barker - Dickson, TN
 6. Laura Madsen - Memphis, TN
 7. Denean O'Neil - Cleveland, TN
 8. Penny Harris - Dickson, TN
 9. Sheila Daugherty - Norris, TN
 10. Angela Coons - Red Boiling Springs, TN

 WOMENS SINGLES - DIV 6 - 50-54
 1. Sandy Norwood - Chattanooga, TN
 2. Tina Hill-Potter - Nashville, TN
 3. Tracy Johnson - Powell, TN
 4. Cindy Ragan - Burns, TN
 5. Connie Milhollon - Harriman, TN
 6. Norma Jones - Dickson, TN
 7. Christina Rader - White House, TN
 8. Angela Rymer - Cleveland, TN
 9. Rebecca Diaz - Clarksville, TN
 9. Stacey Hendren - Newbern, TN

 708
 693
 682
 678
 675
 670
 657
 657
 654
 651


 728
 665
 657
 655
 652
 646
 646
 636
 633
 631


 711
 710
 709
 705
 690
 685
 681
 665
 661
 652


 752
 749
 715
 695
 694
 686
 684
 682
 671
 670


 736
 708
 692
 677
 667
 664
 661
 659
 658
 657


 733
 721
 676
 675
 667
 666
 663
 662
 659
 659
 MENS DOUBLES - DIV 1 - 140+
 1. Donnie Uselton / John Williams, Sr - Watertown, TN
 2. Mike Bradley / Willie Houston - Smyrna, TN
 3. Ernest Matthews, Jr / Edward Thompson - Madison, TN
 4. Nelson Godwin / Dennis Patterson - Jackson, TN
 5. Al Harper / Joe Hrasna - Hendersonville, TN
 6. Kenneth Croft, Sr / William Gibbs - Drummonds, TN
 7. Ross Blevins / Eddie Hutchison - Norris, TN
 7. Derold Millsaps / Bill Smalling - Hixson, TN
 9. Murray Tucker / Wesley Tucker - Whites Creek, TN
 10. Jacob Kortz / Alan Kost, Sr - Pigeon Forge, TN
 10. Billy Smith / Jim Starrett - Hilham, TN

 MENS DOUBLES - DIV 2 - 120-139
 1. Dwayne Cuzzort / Dennis Hargis - Cookeville, TN
 2. George Henry / Tom McVey - Hixson, TN
 3. Leonard Alexander / Ronald Morris - Mufreesboro, TN
 4. Will Benson / Ken Schnebel - Cleveland, TN
 5. Don Muchmore / Bobby Young - Hermitage, TN
 6. Kelly Barnes / Daniel Dixson - Manchester, TN
 7. Buddy Culbreath / Michael McBride - Carthage, TN
 8. Vince Crum / Johnny Doyle - Chattanooga, TN
 9. Billy Smith / Walter Tubbs - Old Hickory, TN
 10. Bobby Sexton / Garry Sexton - Eagleville, TN

 MENS DOUBLES - DIV 3 - 100-119
 1. Ken Peters / Kevin VanGelder - Murfreesboro, TN
 2. Tracy Lamberth / Tim Patterson - Westmoreland, TN
 3. Kenneth Maxwell / Harry Vick - Memphis, TN
 4. Russell Gilbert / Carroll Odem - Chattanooga, TN
 5. Allen Bird / Larry Hicks - Greeneville, TN
 6. Timothy Byers / Ken Grizzard - Millington, TN
 7. Tony Lindsey / Ricky Woods - Whites Creek, TN
 8. Ralph Bryan, Jr / Terry Cranfield - Cleveland, TN 
 9. Robert Grantz / David Miller - Cookeville, TN
 10. Robert Davidson / Stan Havens - Cookeville, TN



 WOMENS DOUBLES - DIV 1 - 140+
 1. Cheryl Mims / Grace White - Lobelville, TN
 2. Martha Johnson / Lyn Thompson - Johnson City, TN
 3. Jean Melton / Linda Wood - Lexington, TN
 4. Kathleen Thurau / Jean Winstead - Rogersville, TN
 5. Marie Faris / Louise Moore - Shelbyville, TN
 6. Marlene Snyder / Marian Williford - Memphis, TN
 7. Joyce Harden / Rebecca Jackson - Sparta, TN
 8. Yuh-Jy Pierce / Bebe Vanhala - Hermitage, TN
 9. Angela Coons / Alice Jackson - Red Boiling Springs, TN
 10. Mae Drinnon / Shirley Lawson - Rogersville, TN

 WOMENS DOUBLES - DIV 2 - 120-139
 1. Joyce Lamb / Cathey Wade - Unionville, TN
 2. Carolyn Cox / Patsy Hammond - Norris, TN
 3. Gaby Burris / Sharon Dickey - Bowling Green, KY
 4. Denise Grabowski / Charlotte Weaks - Ooltewah, TN
 5. Rita Baker / Miki Wilkerson - Dresden, TN
 6. Pollie Eskridge / Debra Strong - Memphis, TN
 6. Patsy Sims / Kathy Thompson - Lebanon, TN
 8. Loretta Davy / Becky Jennette - Ashland City, TN
 9. Susane Lea Baudoin / Cheryl Irby - Arrington, TN
 10. Susie Henderson / Mary McChristian - Shelbyville, TN

 WOMENS DOUBLES - DIV 3 - 100-119
 1. Sheila Daugherty / Erin Humphrey - Norris, TN
 2. Debbie Bryan / Denean O'Neil - Cleveland, TN
 3. Venus Dixon / Patty Tomaszewski - Harrison, TN
 4. Pamela Rogers / Angela Rymer - Cleveland, TN
 5. Lisa Ford / Tina Woods - Whites Creek, TN
 6. Torii Donham / Robbin Shipley - Harrison, TN
 7. Donna Jones / Darlene Williams - Chattanooga, TN
 8. Donzaleigh Brooks / Tina Hill-Potter - Nashville, TN
 9. Delores Benson / Brenda Vick - Memphis, TN



 MIXED DOUBLES - DIV 1 - 140+
 1. Henry Williams / Marilyn Williams - Gallatin, TN
 2. Jackie Horn / Onzy Horn - Church Hill, TN
 3. Bo White / Grace White - Lobelville, TN
 4. Paul Gado / Ollie Humes - Old Hickory, TN
 5. Ronald Bates / Anna Burkeen - Union City, TN
 6. Nelson Jackson / Wilma Jackson - Waverly, TN
 7. Goldie Drinnon / James Drinnon - Rogersville, TN
 8. Carol Phillips / Jerry Phillips - Lebanon, TN
 9. Cheryl Mims / Bo White - Lobelville, TN
 10. Charles Barrett / Glenda Barrett - Church Hill, TN

 MIXED DOUBLES - DIV 2 - 120-139
 1. Dennis Taylor / Wanda Taylor - Jackson, TN
 2. Kathy James / Robert James - Lewisburg, TN
 3. Randy Dickey / Sharon Dickey - Bowling Green, KY
 4. Donald Robinson / Sandra Robinson - Sparta, TN
 5. Trisha Conaley / Danny Goodman - Newbern, TN
 6. Laura McCracken / Mac McCracken - Dickson, TN
 7. Denise Grabowski / Michael Grabowski - Ooltewah, TN
 8. Leonard Bogle / Jeanna Forte - Hendersonville, TN
 9. Kathy Brewer / Bill Majority - Knoxville, TN
 10. Jesse Bledsoe / Wanda Bledsoe - Chattanooga, TN

 MIXED DOUBLES - DIV 3 - 100-119
 1. Rusty Lamon / Linda Liu - Murfreesboro, TN
 2. Barbara Gower / James Newsom - Summertown, TN
 3. Darlene Bruton / John Bruton - Murfreesboro, TN
 4. Rebecca Diaz / Ken Johnson - Clarksville, TN
 5. Brad Hardesty / Regina Lindsey - Millington, TN
 6. Mary Ray / Randy Ray - Cleveland, TN
 7. Lisa Ford / Paul Wray - Smyrna, TN
 8. Glynda Loudermilk / Randy Loudermilk - Hendersonville, TN
 9. Michael Cook / Donna Jones - Ooltewah, TN
 10. Denisa Anderson / Timothy Byers - Millington, TN

 1,376
 1,354
 1,331
 1,326
 1,299
 1,297
 1,286
 1,286
 1,280
 1,276
 1,276


 1,422
 1,383
 1,379
 1,369
 1,356
 1,353
 1,344
 1,337
 1,329
 1,328


 1,374
 1,358
 1,357
 1,347
 1,337
 1,336
 1,320
 1,319
 1,302
 1,282




 1,346
 1,343
 1,324
 1,302
 1,301
 1,295
 1,289
 1,286
 1,278
 1,270


 1,361
 1,352
 1,350
 1,331
 1,330
 1,310
 1,310
 1,296
 1,287
 1,279


 1,322
 1,299
 1,294
 1,276
 1,232
 1,223
 1,222
 1,219
 1,207




 1,360
 1,346
 1,339
 1,322
 1,316
 1,315
 1,291
 1,289
 1,283
 1,271


 1,419
 1,408
 1,401
 1,397
 1,390
 1,388
 1,374
 1,340
 1,339
 1,336


 1,490
 1,428
 1,381
 1,350
 1,340
 1,326
 1,316
 1,297
 1,293
 1,289
National Score Division Winners receive paid entry into the Senior National Tournament
 MENS NATIONAL SCORES - DIV 1 - 75+
 1. Al Coulter - Hendersonville, TN
 2. Frank Rankin - Mount Juliet, TN
 3. Ernest Matthews, Jr - Madison, TN
 4. James Fitzgerald - Newbern, TN
 5. Kenneth Croft, Sr - Drummonds, TN
 6. Nelson Jackson - Waverly, TN
 7. Ronald Bates - Union City, TN
 7. Thomas Montgomery, Jr - Cookeville, TN
 9. Wesley Tucker - Whites Creek, TN
 10. Bo White - Lobelville, TN

 MENS NATIONAL SCORES - DIV 2 - 70-74
 1. Mike Bradley - Smyrna, TN
 2. Gary Workman - McDonald, TN
 3. John Williams - Watertown, TN
 4. Danny Goodman - Newbern, TN
 5. Daniel Thomas - Smyrna, TN
 6. Dennis Taylor - Jackson, TN
 7. Onzy Horn - Church Hill, TN
 8. Milton Flores - Hendersonville, TN
 9. Ralph Siebe - Smyrna, TN
 10. Duane Howe - Livingston, TN

 MENS NATIONAL SCORES - DIV 3 - 65-69
 1. George Henry - Hixson, TN
 2. Roy Anzek - Cookeville, TN
 3. Ken Schnebel - Cleveland, TN
 4. Johnny Doyle - Chattanooga, TN
 5. Walter Tubbs - Old Hickory, TN
 6. Dale Carpenter - Savannah, TN
 7. Donald Robinson - Sparta, TN
 8. Dwayne Cuzzort - Cookeville, TN
 9. Sam Bromell - Charlotte, TN
 10. Alan Kost, Sr - Pigeon Forge, TN

 MENS NATIONAL SCORES - DIV 4 - 60-64
 1. Kelly Barnes - Manchester, TN
 2. Jesse Bledsoe - Chattanooga, TN
 3. Dennis Hargis - Cookeville, TN
 4. Mac McCracken - Dickson, TN
 5. Russell Gilbert - Chattanooga, TN
 6. Leonard Alexander - Murfreesboro, TN
 7. Ronald Morris - Murfreesboro, TN
 8. Danny Holt - Shelbyville, TN
 9. Kenneth Walden - Franklin, TN
 10. Dennis Boom - Carthage, TN

 MENS NATIONAL SCORES - DIV 5 - 55-59
 1. Buddy Culbreath - Carthage, TN
 2. Joey Daugherty - Norris, TN
 3. Ralph Bryan - Cleveland, TN
 4. Vince Crum - Chattanooga, TN
 5. Tom McVey - Hixson, TN
 6. Robert Grantz - Cookeville, TN
 7. Michael Mead - Joelton, TN
 8. Ken Peters - Murfreesboro, TN
 9. Brad Hardesty - Millington, TN
 9. Randy Ray - Cleveland, TN

 MENS NATIONAL SCORES - DIV 6 - 50-54
 1. Allen Bird - Greeneville, TN
 2. Larry Sample - Dunlap, TN
 3. Gary Garner - Dunlap, TN
 4. Eddie Hutchison - Norris, TN
 5. Terry Hankins - Thompson Station, TN
 5. Tommy Stewart - Springfield, TN
 7. Ken Johnson - Clarksville, TN
 8. Robert Rivera - Chattanooga, TN
 9. Tim Patterson - Westmoreland, TN
 10. James Newsom - Summertown, TN
 WOMENS NATIONAL SCORES - DIV 1 - 75+
 1. Marilyn Williams - Gallatin, TN
 2. Donna Wright - Kingston, TN
 3. Hallie Harris - Strawberry Plains, TN
 4. Alice Jackson - Red Boiling Springs, TN
 5. Jean Melton - Lexington, TN
 6. Martha Johnson - Johnson City, TN
 7. Shirley Shoemaker - Cleveland, TN
 8. Ollie Humes - Old Hickory, TN
 9. Ann Benedetto - Rogersville, TN
 10. Kathleen Thurau - Rogersville, TN

 WOMENS NATIONAL SCORES - DIV 2 - 70-74
 1. Jinnie Henry - Hixson, TN
 2. Marlene Snyder - Memphis, TN
 3. Jackie Horn - Church Hill, TN
 4. Donna Kent - Johnson City, TN
 5. Bebe Vanhala - Hermitage, TN
 6. Linda Wood - Lexington, TN
 7. Bitsy Siano - Drummonds, TN
 8. Mary McChristian - Shelbyville, TN
 9. Goldie Drinnon - Rogersville, TN
 10. Glenda Barrett - Church Hill, TN

 WOMENS NATIONAL SCORES - DIV 3 - 65-69
 1. Miki Wilkerson - Dresden, TN
 2. Denise Grabowski - Ooltewah, TN
 3. Carolyn Cox - Norris, TN
 4. Brenda King - Shelbyville, TN
 5. Cheryl Conaway - Hendersonville, TN
 6. Gaby Burris - Bowling Green, KY
 7. Trisha Conaley - Newbern, TN
 8. Shirley Greene - Springfield, TN 
 9. Wanda Taylor - Jackson, TN
 10. Joyce Lamb - Unionville, TN
 10. Elizabeth Manis - Greeneville, TN 

 WOMENS NATIONAL SCORES - DIV 4 - 60-64
 1. Kathy James - Lewisburg, TN
 2. Susane Lea Baudoin - Arrington, TN
 3. Cheryl Mims - Lobelville, TN
 4. Lori Schubert - Olive Branch, MS
 5. Diane Bell - Troy, TN
 6. Sharon Davis - Cookeville, TN
 6. Mary Fields - Fall Branch, TN
 8. Cathey Wade - Unionville, TN
 9. Loretta Davy - Ashland City, TN
 9. Debra Gividen - Carthage, TN

 WOMENS NATIONAL SCORES - DIV 5 - 55-59
 1. Janet Hendrix - Knoxville, TN
 2. Pamela Rogers - Cleveland, TN
 3. Debbie Bryan - Cleveland, TN
 4. Marie Finn - Dickson, TN
 5. Sheila Daugherty - Norris, TN
 6. Vicky Byard - Dickson, TN
 7. Jeanna Forte - Hendersonville, TN
 8. Lynne Bentley - Antioch, TN
 9. Laura Madsen - Memphis, TN
 10. Angela Coons - Red Boiling Springs, TN

 WOMENS NATIONAL SCORES - DIV 6 - 50-54
 1. Mary Freeman - Murfreesboro, TN
 2. Tina Hill-Potter - Nashville, TN
 3. Norma Jones - Dickson, TN
 4. Christina Rader - White House, TN
 5. Rebecca Diaz - Clarksville, TN
 6. Theresa Goble - Morristown, TN
 6. Connie Milhollon - Harriman, TN
 8. Kimberly Turner - Lewisburg, TN
 9. Lisa Ford - Whites Creek, TN
 10. Cindy Ragan - Burns, TN
 10. Angela Rymer - Cleveland, TN

1,382
1,377
1,361
1,352
1,339
1,327
1,323
1,323
1,305
1,298


1,434
1,405
1,404
1,370
1,366
1,363
1,358
1,346
1,340
1,325


1,497
1,392
1,391
1,385
1,382
1,379
1,362
1,359
1,358
1,356


1,434
1,433
1,409
1,390
1,377
1,357
1,356
1,345
1,344
1,339


1,422
1,405
1,362
1,354
1,348
1,347
1,345
1,341
1,319
1,319


1,503
1,423
1,421
1,406
1,384
1,384
1,383
1,354
1,347
1,346

1,396
1,375
1,361
1,347
1,345
1,325
1,309
1,308
1,301
1,298


1,370
1,315
1,300
1,299
1,286
1,282
1,276
1,275
1,262
1,254


1,414
1,409
1,406
1,381
1,360
1,350
1,340
1,334
1,323
1,308
1,308


1,457
1,426
1,415
1,405
1,350
1,328
1,328
1,317
1,308
1,308


1,389
1,370
1,347
1,341
1,335
1,317
1,316
1,309
1,305
1,296


1,364
1,352
1,327
1,326
1,324
1,320
1,320
1,303
1,279
1,260
1,260