Tennessee State USBC Association, Inc
A Merged State Bowling Association Certified by the United States Bowling Congress
TENNESSEE USBC SENIOR UPDATES
 MEN'S SINGLES - HANDICAP
 Div 1 - 75 & Over
 1. Al Coulter - Hendersonville, TN
 2. Thomas Montgomery - Cookeville, TN
 3. Ernest Matthews, Jr - Madison, TN
 4. John Jetton - Nashville, TN
 5. Steve Maczynski - Lebanon, TN

 Div 2 - 70-74
 1. Ralph Siebe - Smyrna, TN
 2. Mike Bradley - Smyrna, TN
 3. Milton Flores - Hendersonville, TN
 4. John Williams, Sr - Watertown, TN
 5. Gary Workman - McDonald, TN

 Div 3 - 65-69
 1. George Henry - Hixson, TN
 2. Roy Anzek - Cookeville, TN
 3. Dale Carpenter - Savannah, TN
 4. Larry Taylor - Springfield, TN
 5. Sam Bromell - Charlotte, TN
 5. William Brown - Newbern, TN

 Div 4 - 60-64
 1. Jesse Bledsoe - Chattanooga, TN
 2. David Spiva, Sr - New Market, TN
 3. Kelly Barnes - Manchester, TN
 4. Leonard Alexander - Murfreesboro, TN
 5. Dennis Hargis - Cookeville, TN

 Div 5 - 55-59
 1. Vince Crum - Chattanooga, TN
 2. Buddy Culbreath - Carthage, TN
 3. Mark Lamb - Unionville, TN
 4. Joey Daugherty - Norris, TN
 5. Michael Moore - Nashville, TN

 Div 6 - 50-54
 1. Allen Bird - Greeneville, TN
 2. Larry Sample - Dunlap, TN
 3. Tommy Stewart - Springfield, TN
 4. Gary Garner - Dunlap, TN
 5. Ken Johnson - Clarksville, TN

 WOMEN'S SINGLES - HANDICAP
 Div 1 - 75 & Over
 1. Alice Jackson - Red Boiling Springs, TN
 2. Donna Wright - Kingston, TN
 3. Shirley Shoemaker - Cleveland, TN
 4. Ann Benedetto - Rogersville, TN
 5. Barbara Wegner - Bartlett, TN

 Div 2 - 70-74
 1. Jinnie Henry - Hixson ,TN
 2. Jackie Horn - Church Hill, TN
 3. Marilyn Buttry - Rogersville, TN
 4. Linda Wood - Lexington, TN
 5. Donna Kent - Johnson City, TN

 Div 3 - 65-69
 1. Ardis Jennett - Hermitage, TN
 2. Shirley Greene - Springfield, TN
 3. Charlotte Weaks - Ooltewah, TN
 4. Miki Wilkerson - Dresden, TN
 5. Cheryl Conaway - Hendersonville, TN

 Div 4 - 60-64
 1. Susane Lea Baudoin - Arrington, TN
 2. Diane Bell - Newbern, TN
 3. Kathy James - Lewisburg, TN
 4. Lori Schubert - Olive Branch, MS
 5. Cheryl Mims - Lobelville, TN

 Div 5 - 55-59
 1. Janet Hendrix - Knoxville, TN
 2. Marie Finn - Dickson, TN
 3. Pamela Rogers - Cleveland, TN
 4. Lynne Bentley - Antioch, TN
 5. Tammie Barker - Dickson, TN

 Div 6 - 50-54
 1. Sandy Norwood - Chattanooga, TN
 2. Tina Hill-Potter - Nashville, TN
 3. Tracy Johnson - Powell, TN
 4. Cindy Ragan - Burns, TN
 5. Connie Milhollon - Harriman, TN


747
718
716
710
704


733
730
729
728
726


794
778
727
720
718
718


760
737
725
718
711


741
738
728
694
683


774
736
712
705
698



708
693
682
678
675


728
665
657
655
652


711
710
709
705
690


752
749
715
695
694


736
708
692
677
667


733
721
676
675
667
 MEN'S DOUBLES - HANDICAP
 Div 1 - 140 & Over
 1. Donnie Uselton / John Williams Sr - Watertown, TN
 2. Mike Bradley / Willie Houston - Smyrna, TN
 3. Ernest Matthews, Jr / Edward Thompson - Madison, TN
 4. Nelson Godwin / Dennis Patterson - Jackson, TN
 5. Al Harper / Joe Hrasna - Hendersonville, TN

 Div 2  - 120-139
 1. Dwayne Cuzzort / Dennis Hargis - Cookeville, TN
 2. George Henry / Tom McVey - Hixson, TN
 3. Leonard Alexander / Ronald Morris - Murfreesboro, TN
 4. Will Benson / Ken Schnebel - Cleveland, TN
 5. Don Muchmore / Bobby Young - Hermitage, TN

 Div 3 - 100-119
 1. Ken Peters / Kevin VanGelder - Murfreesboro, TN
 2. Tracy Lamberth / Tim Patterson - Westmoreland, TN
 3. Kenneth Maxwell / Harry Vick - Memphis, TN
 4. Russell Gilbert / Carroll Odem - Chattanogga, TN
 5. Allen Bird / Larry Hicks - Greeneville, TN

 WOMEN'S DOUBLES - HANDICAP
 Div 1 - 140 & Above
 1. Cheryl Mims / Grace White - Lobelville, TN
 2. Martha Johnson / Lyn Thompson - Johnson City, TN
 3. Jean Melton / Linda Wood - Lexington, TN
 4. Kathleen Thurau / Jean Winstead - Rogersville, TN
 5. Marie Faris / Louise Moore - Shelbyville, TN

 Div 2 - 120-139
 1. Joyce Lamb / Cathey Wade - Unionville, TN
 2. Carolyn Cox / Patsy Hammond - Norris, TN
 3. Gaby Burris / Sharon Dickey - Bowling Green, KY
 4. Denise Grabowski / Charlotte Weaks - Ooltewah, TN
 5. Rita Baker / Miki Wilkerson - Dresden, TN

 Div 3 - 100-119
 1. Sheila Daugherty / Erin Humphrey - Norris, TN
 2. Debbie Bryan / Denean O'Neil - Cleveland, TN
 3. Venus Dixon / Patty Tomaszewski - Harrison, TN
 4. Pamela Rogers / Angela Rymer - Cleveland, TN
 5. Lisa Ford / Tina Woods - Whites Creek, TN

 MIXED DOUBLES - HANDICAP
 Div 1 - 140 & Above
 1. Henry Williams / Marilyn Williams - Gallatin, TN
 2. Jackie Horn / Onzy Horn - Church Hill, TN
 3. Bo White / Grace White - Lobelville, TN
 4. Paul Gado / Ollie Humes - Old Hickory, TN
 5. Ronald Bates / Anna Burkeen - Union City, TN

 Div 2 - 120-139
 1. Dennis Taylor / Wanda Taylor - Jackson, TN
 2. Kathy James / Robert James - Lewisburg, TN
 3. Randy Dickey / Sharon Dickey - Bowling Green, KY
 4. Donald Robinson / Sandra Robinson - Sparta, TN
 5. Trisha Conaley / Danny Goodman - Newbern, TN

 Div 3 - 100-119
 1. Rusty Lamon / Linda Liu - Murfreesboro, TN
 2. Barbara Gower / James Newsom - Summertown, TN
 3. Darlene Bruton / John Bruton - Murfreesboro, TN
 4. Rebecca Diaz / Ken Johnson - Clarksville, TN
 5. Brad Hardesty / Regina Lindsey - Millington, TN


1,376
1,354
1,331
1,326
1,299


1,422
1,383
1,379
1,369
1,356


1,374
1,358
1,357
1,347
1,337



1,346
1,343
1,324
1,302
1,301


1,361
1,352
1,350
1,331
1,330


1,322
1,299
1,294
1,276
1,232



1,360
1,346
1,339
1,322
1,316


1,419
1,408
1,401
1,397
1,390


1,490
1,428
1,381
1,350
1,340

Contact Us                                               Webmaster: Lou Giacobbi - webadmin@tnbowling.com

Site Map                                                               © 2018: Tennessee State USBC Association, Inc.
 MEN'S NATIONAL SCORES
 Div 1 - 75 & Over
 1. Al Coulter - Hendersonville, TN
 2. Frank Rankin - Mount Juliet, TN
 3. Ernest Matthews, Jr - Madison, TN
 4. James Fitzgerald - Newbern, TN
 5. Kenneth Croft, Sr - Drummonds, TN

 Div 2 - 70-74
 1. Mike Bradley - Smyrna, TN
 2. Gary Workman - McDonald, TN
 3. John Williams, Sr - Watertown, TN
 4. Danny Goodman - Newbern, TN
 5. Daniel Thomas - Smyrna, TN

 Div 3 - 65-69
 1. George Henry - Hixson, TN
 2. Roy Anzek - Cookeville, TN
 3. Ken Schnebel - Cleveland, TN
 4. Johnny Doyle - Chattanooga, TN
 5. Walter Tubbs - Old Hickory, TN

 Div 4 - 60-64
 1. Kelly Barnes - Manchester, TN
 2. Jesse Bledsoe - Chattanooga, TN
 3. Dennis Hargis - Cookeville, TN
 4. Mac McCracken - Dickson, TN
 5. Russell Gilbert - Chattanooga, TN

 Div 5 - 55-59
 1. Buddy Culbreath - Carthage, TN
 2. Joey Daugherty - Norris, TN
 3. Ralph Bryan, Jr - Cleveland, TN
 4. Vince Crum - Chattanooga, TN
 5. Tom McVey - Hixson, TN

 Div 6 - 50-54
 1. Allen Bird - Greeneville, TN
 2. Larry Sample - Dunlap, TN
 3. Gary Garner - Dunlap, TN
 4. Eddie Hutchison - Norris, TN
 5. Terry Hankins - Thompson Station, TN
 5. Tommy Stewart - Springfield, TN
 WOMEN'S NATIONAL SCORES
 Div 1 - 75 & Over
 1. Marilyn Williams - Gallatin, TN
 2. Donna Wright - Kingston, TN
 3. Hallie Harris - Strawberry Plains, TN
 4. Alice Jackson - Red Boiling Springs, TN
 5. Jean Melton - Lexington, TN

 Div 2 - 70-74
 1. Jinnie Henry - Hixson ,TN
 2. Marlene Snyder - Memphis, TN
 3. Jackie Horn - Church Hill, TN
 4. Donna Kent - Johnson City, TN
 5. Bebe Vanhala - Hermitage, TN

 Div 3 - 65-69
 1. Miki Wilkerson - Dresden, TN
 2. Denise Grabowski - Ooltewah, TN
 3. Carolyn Cox - Norris, TN
 4. Brenda King - Shelbyville, TN
 5. Cheryl Conaway - Hendersonville, TN

 Div 4 - 60-64
 1. Kathy James - Lewisburg, TN
 2. Susane Lea Baudoin - Arrington, TN
 3. Cheryl Mims - Lobelville, TN
 4. Lori Schubert - Olive Branch, MS
 5. Diane Bell - Newbern, TN

 Div 5 - 55-59
 1. Janet Hendrix - Knoxville, TN
 2. Pamela Rogers - Cleveland, TN
 3. Debbie Bryan - Cleveland, TN
 4. Marie Finn - Dickson, TN
 5. Sheila Daugherty - Norris, TN

 Div 6 - 50-54
 1. Mary Freeman - Murfreesboro, TN
 2. Tina Hill-Potter - Nashville, TN
 3. Norma Jones - Dickson, TN
 4. Christina Rader - White House, TN
 5. Rebecca Diaz - Clarksville, TN


1,382
1,377
1,361
1,352
1,339


1,434
1,405
1,404
1,370
1,366


1,497
1,392
1,391
1,385
1,382


1,434
1,433
1,409
1,390
1,377


1,422
1,405
1,362
1,354
1,348


1,503
1,423
1,421
1,406
1,384
1,384


1,396
1,375
1,361
1,347
1,345


1,370
1,315
1,300
1,299
1,286


1,414
1,409
1,406
1,381
1,360


1,457
1,426
1,415
1,405
1,350


1,389
1,370
1,347
1,341
1,335


1,364
1,352
1,327
1,326
1,324
National Score Division Winners receive paid entry into the Senior National Tournament
 2018 Tennessee USBC Queens
 Tusculum Strike & Spare - Nashville, TN
 Oct 7, 2018
 Reserve Entries Close Sep 24, 2018

 TN USBC Queens Rules & Entry Form
 2018 Tennessee USBC Masters
 Tusculum Strike & Spare - Nashville, TN
 Oct 21, 2018

 Reserve Entries Close Oct 8, 2018

 TN USBC Masters Rules & Entry Form
Home     Open     Women     Senior     Youth     Tourn     Results     TRTTG     Jr Gold     TSSAA     Colleges     Board     UTG     Links