TSSAA

TSSAA NEWS

HIGH SCHOOL

Girls Sectionals - Saturday, Jan 18
Cherokee 22.5, Sevier County 4.5 
William Blount 19, Greeneville 8
Stewarts Creek 17,  Bradley Central 0
Lawrence County 25, East Hamilon 2
Creek Wood 20,  Page 7
White House 25, Franklin 2
Hardin County 27, White Station 0 
Bartlett 25, Dyer County 2

BOWLING

Boys Sectionals - Monday, Jan 20
 Greeneville 20, Pigeon Forge 7
Sevier County 23.5, Dobyns Bennett 3.5
Blackman 15, Rhea County 12
Tullahoma 21, Walker Valley 6
Lebanon 22.5,  Brentwood 4.5
Upperman 20, Franklin 7
 Hardin County 23, Collierville 4
Bartlett 21, Brighton 6

REGIONAL CHAMPIONS - GIRLS
Reg 1: Cherokee
Reg 2: William Blount
Reg 3: Bradley Central
Reg 4: Lawrence County
Reg 5: Page
Reg 6: White House
Reg 7: Hardin County
Reg 8: Bartlett
D2 East: GPS
D2 Middle: Friendship Christian
D2 West: St Benedict


REGIONAL CHAMPIONS - BOYS
Reg 1: Greeneville
Reg 2: Sevier County
Reg 3: Rhea County
Reg 4: Tullahoma
Reg 5: Brentwood
Reg 6: Upperman
Reg 7: Hardin County
​Reg 8: Bartlett
D2 East: Notre Dame
D2 Middle: Friendship Christian
D2 West: Christian Brothers


DISTRICT CHAMPIONS - GIRLS
Dist 3: Sevier County
Dist 4: L&N STEM
Dist 5: Bradley Central
Dist 6: CSAS
Dist 7: Stewarts Creek
Dist 8: Lawrence County
Dist 9: Franklin
Dist 10: Martin Luther King
Dist 11: Hume Fogg
Dist 12: Lebanon
Dist 13: White House
Dist 14: Upperman
Dist 17: Bartlett
Dist 18: White Station
Dist 19: Southwind

​DISTRICT CHAMPIO)NS - BOYS
Dist 3: Sevier County​
Dist 4: Bearden
Dist 5: Rhea County
Dist 6: Hixson
Dist 7: Blackman
Dist 8: Tullahoma
Dist 9: Brentwood
Dist 10: John Overton
​Dist 11: Stratford
​Dist 12: Lebanon
Dist 13: Creek Wood
Dist 14: Upperman
Dist 17: Collierville
​Dist 18: White Station
Dist 19: Southwind

  1. Greeneville - Region 1 Boys Champions
    Greeneville - Region 1 Boys Champions
  2. Cherokee - Region 1 Girls Champions
    Cherokee - Region 1 Girls Champions
  3. Dobyns Bennett - Region 1 Boys Runner Up
    Dobyns Bennett - Region 1 Boys Runner Up
  4. Greeneville - Region 1 Girls Runner Up
    Greeneville - Region 1 Girls Runner Up
  1. Tullahoma - Region 4 Boys Champions
    Tullahoma - Region 4 Boys Champions
  2. Lawrence County - Region 4 Girls Champions
    Lawrence County - Region 4 Girls Champions
  3. Sevier County - Region 2 Boys Champions
    Sevier County - Region 2 Boys Champions
  4. Rhea County - Region 3 Boys Champions
    Rhea County - Region 3 Boys Champions
  1. Hardin County - Region 7 Boys Champions
    Hardin County - Region 7 Boys Champions
  2. Hardin County - Region 7 Girls Champions
    Hardin County - Region 7 Girls Champions
  3. Bartlett - Region 8 Girls Champions
    Bartlett - Region 8 Girls Champions
  4. Bartlett - Region 8 Boys Champions
    Bartlett - Region 8 Boys Champions
  1. Notre Dame - Division 2 East Boys Champions
    Notre Dame - Division 2 East Boys Champions
  2. Christian Brothers - Division 2 West Boys Champions
    Christian Brothers - Division 2 West Boys Champions